עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

סטנדרים, סטנדרים

סטנדרים

סטנדרים רבים בבית המדרש שורות, שורות, ומולן בקרן המזרח, הסטנדראש  מתנדנד, כתף אל כתף לצד ה 'ארונקודש' , ופניו נשואות אל הציבור, הסטנדר הזה, לא היה מגזע תרשישים . סטנדר ליטאי שעלה מאמריקה, אך מגיל צעיר נטע עצמו במקום תורה, ביני סטנדרי, הפך כל כולו לחפצא של סטנדר,  מסר עצמו לטובת הכלל ופרט והאיר פנים ולב לכל אדם. לפעמים היה יוצא מכליו ודופק על הסטנדר, דופק חזק, מידי.

סטנדרים רבים היו בישיבה, היה את הסטנדר שישב בבית המוסר למעלה, בשפתיים דולקות ובניגון מיוחד קרא שוב ושוב את תחילת ההקדמה למסילת ישרים, מה חובתו בעולמו, מה חובתו, בעולמו, ולאן צריך שישים וכו' בכל אשר הוא עמל וכו', ודע לך שהלילה הזה הוא אפל ואין אדם מבחין בו בין עמוד לאדם לעמוד. כך היה משנן שוב ושוב, להשריש את הדברים בליבו שלא היה מאבן. סטנדרים אחרים הריצו עליו דאחקות, בעיקר אלו משיעור א' שלא הכירו אותו, בשבת בבוקר נשות הרמ"ים היו עולות לעזרת נשים ומניחות עליו סידור, אפילו היתה בחורה אחת שהעבירה עליו אצבעות לק שקוף וורדרד. בזמן ששרו לכה דודי למטה בבית המדרש.  ואל תתנדנדו באי נוחות כי לכל סטנדר יש שעה וטבעת שמתעגלת בגזעו , ולכל דבר יש סידור מלא או ריק, סידור, ולפעמים נפתח בכל פה.

ליל שבועות  היה יום הדין של הסטנדרים, מעת התקדש הליל, התנדנדו במהירות, להספיק כמה שיותר והיה גם כאלו שהחזיקו בקובץ מפרשים עבה, תחת הכריכה. סטנדרים קלי ברזל, שתו קפה וגרגרו אבטיח אדום ורוגעלא'ך כל שעה עגולה. בבוקר אחרי הקידוש עם הגביניות כולם ישנו, מי שהקיץ אותם היה הסטנדר הדרוזי שעבד במטבח, זה היה היום שלו. 

מה קובע את איכות הסטנדר? דברים הרבה ואכמ"ל ולהבין.  פעם בשנה בחנו סטנדרים חדשים וזאת למרות שהכל היה סגור כבר זמן רב לפני כן. היה יום אחד שמיועד לאלו הבאים מישיבות אשכנזיות ואחר לאלו שבאו מישיבות ספרדיות, אלו האחרונים עמדו שם להקות להקות, וסיכוייהם נמוך. תכל'ס סטנדרים דומים מאוד, מסגרת ברזל ועץ, אבל זה בכלל לא עניין של גזענות זו מנטליות. בשיחות דיברו על תיקון המידות ונגיעות קטנות שבנפש, "ה' יראה ללבב אמרו", לגבי הספרדים זה גם עניין של רישום, הסבירו בשקט, ורושם.

באוצר הספרים חיפשתי תשובות, משהו שישקה אותי גבעול, ולא מצאתי שכותבים שירה, ומשכך, יש לעיין בדבר ואולי לומר שגם זו מעולם כאילו לא נכתבה. לפני שהתחתנתי, גרסתי את מה שכתבתי תחת כריכת הגמרא מעל הסטנדר, השלכתי מכאן ולהבא למפרע,

והסטנדר מה איתו? איני יודע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: